Cumartesi , Temmuz 13, 2024
AnaSayfa / Faydalı Bilgiler / Yüzme ve Esneklik (1)

Yüzme ve Esneklik (1)

Belirli bir yüzme stilinde çalışan bir yüzücüden en yüksek verimin sağlanması için öncelikle o yüzücünün bedensel gücünden yararlanılır. Ancak yüzücü, stiline bağlı olarak daha çok kullandığı bölgelerdeki eklemlerde büyük bir serbestliğe ihtiyaç duyar. Örneğin kol ve bacakların olanaklar ölçüsünde hareket genişliğine erişmesi gerekebilir. Bu durumda eklemler, tek bir eklemi bile gereksiz yere zorlamayacak ve yüzücü ekstremitelerinin her zaman en verimli şekilde yönlendirilmesine olanak sağlayacak düzeyde bükülebilir (esnek) olmalıdır. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta, esnekliğin yapılan spor dalına yada bir spor dalının alt dallarına göre değişiklik göstermesidir. Bu nedenle; örneğin, kelebek ve serbest stilde çalışan yüzücüler, geri çekme aşamasında omuz eklemlerini aşırı bir şekilde zorlamaksızın dirseklerini yukarı kaldırabilecek yetenekte olmalıdır.

yüzme ve esneklik,yüzme sporunda esnekliğin önemi

Omuz ve bilek esnekliğinin tüm stiller için avantaj sağlaması birçok nedene bağlanabilir. Örneğin, sırtüstü yüzücülerinin sualtı çekişlerinde başarılı olmaları omuz esnekliğine bağımlıdır. Kelebek ve serbest teknik yüzücüleri ise, suyu çekme yönünde oluşacak bir omuz esnekliğine ihtiyaç duyarlar.

Esneklik çalışmalarında tüm vücut bir bütün olarak ele alınmalı ve yüzücüler için gerekli olan özel hareketlilikte genel hareketlilik temeli üzerine geliştirilmelidir. Oynak eklemli, hareketli ve eğilip bükülebilir bir vücut; su içindeki akıcı ve dalga biçimindeki hareketler için çok uygundur.

İyi yüzücülerin antrenman programlarında esneklik çalışmalını koymalarının 2 sebebi vardır. Birincisi; liflerin uzunluğu ve kasların esnekliğini arttırmak. Uzun kas lifleri kas boyunun kısalması sırasında daha fazla güç oluşturabilirler. Bu yüzden esneklik çalışmaları yüzücülerde su içerisinde ilerlerken kasların çekiş kabiliyetini arttırırlar. İkincisi ise; suda ilerlerken daha az türbülansa sebep olması ve sporcunun daha hızlı yüzmesini sağlaması. Yüzme esnasında türbülans (sürtünme) oluşmasının en önemli sebebi vücut suda ilerlerken vücut hareketlerinin düzgün olmaması ile ilgilidir. Esneklik çalışmaları eklem hareketlerinin oranını arttırarak bütün vücudun suda rahat ve düzgün kaymasını sağlar ve sürtünmeyi en aza indirir. Esneklik yüzücünün verimli, yumuşak, gösterişli ve daha hızlı yüzmesini sağlar.

Ayrıca

yüzme ve esneklik,yüzme sporunda esnekliğin önemi

Ataşehir Yüzme Kursu – Yüzme ve Esneklik (2)

yüzme ve esneklik, yüzme kursu, ataşehir yüzme kursu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir