Perşembe , Aralık 3, 2020
AnaSayfa / Faydalı Bilgiler / Yüzme ve Esneklik (2)

Yüzme ve Esneklik (2)

Yüzücülerin esneklik hareketlerini düzenli olarak yapması gerekir. Genç sporculardan özellikle antrenmana yeni başlayanlar için egzersizden daha önemlidir. Çünkü en önemli esneklik kayıpları 11-13 yaşları arasında olmakta, yüzücülerin doğal esnekliklerine yüzme yaşamı boyunca önem vermesi gerektiği göze çarpmaktadır.

yüzme ve esneklik,yüzme sporunda esnekliğin önemi

Omuz, omurga ve diz eklemi hareket oranının artması, vital enerjinin korunması, teknik gelişimi, yüzücünün daha hızlı, güçlü ve daha uzun süre hareket edebilmesi bakımından önemlidir. Yüzücülerin arasında zayıf esneklikten dolayı yaygın olarak görülen kas kasılması ve omuz eklemi ağrıları gibi sakatlıklara karşı korur.

Bir yüzücünün amacı, belirli, bir mesafeyi en kısa sürede bitirmektir. Yüzme performansı, yüzücünün yarışma sonucunda elde ettiği derece veya yarışı bitirdiği zamanla belirlenir. Derece, sporcunun yarış performansının genel bir değerlendirmesidir. Yüzmede derece sırasıyla; dakika, saniye, salise olarak belirtilir. Esneklik her durumda sporcuların koordinatif becerilerini ve tekniklerini etkilemektedir. Bu da direkt müsabaka performanslarına yansır.

 

Ayrıca

streamline,gergin duruş pozisyonu,ataşehir yüzme kursu doğru yüzme şekilleri

Streamline (Gergin duruş pozisyonu)

Yüzmede esas duruş olarak değerlendirebileceğimiz gergin duruş pozisyonu. Uluslararası adı “streamline”.  Bu duruştaki birincil amaç sporcunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir