Cumartesi , Eylül 19, 2020
AnaSayfa / Faydalı Bilgiler / Yüzme Aslında Nedir?

Yüzme Aslında Nedir?

Yüzme, egzersiz olarak diğer spor dallarından birçok yönüyle farklıdır. Yüzme sporunun en belirgin farkı, suyun üzerinde kalmak için kolların ve bacakların aynı anda ve ayrı ayrı kullanılmasıyla yatay hareketin sağlanması için enerji harcanmasıdır. Diğer farklar, suyun içinde harekete engel olan sürtünmeyi yenmek veya en aza indirmek için gereken etkenlerdir. Ayrıca, suyun solunum üzerinde nefes alıp vermeyi zorlaştıran baskı etkisi vardır. Bu nedenle “bir mesafeyi yüzmek için gereken enerji aynı mesafeyi koşmak için gereken enerjinin 4 katıdır” denebilir.

yüzme kursu,yüzme nedir,ataşehir yüzme kursu

Yüzme yalnızca müsabaka sporu değil, boş zamanları değerlendirme, güç kazanma, rehabilitasyon ve bazı hastalıkları tedavi etmek amacı ile de kullanılmaktadır.

Yüzme diğer spor disiplinlerine göre normal olmayan bir ortamda, su içinde ve normal olmayan bir pozisyonda, horizontal pozisyonda yapılma özelliğine sahiptir. Suyun solunum üzerinde bir baskı etkisi vardır. Bu etki solunumu kolaylaştıran değil zorlaştıran bir etkidir. Diğer taraftan suyun kaldırma kuvveti yerçekimi kuvvetini karşılar. Su içindeki harekette hava içinde yapılana oranla daha fazla bir dirençle karşı karşıya kalınır ve inspirasyon (nefes alma) ve ekspirasyonun (nefes verme) kulaçlara uydurulması gerekir.

Ayrıca

streamline,gergin duruş pozisyonu,ataşehir yüzme kursu doğru yüzme şekilleri

Streamline (Gergin duruş pozisyonu)

Yüzmede esas duruş olarak değerlendirebileceğimiz gergin duruş pozisyonu. Uluslararası adı “streamline”.  Bu duruştaki birincil amaç sporcunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir