Salı , Temmuz 9, 2024
AnaSayfa / Faydalı Bilgiler / Bir Yüzücü Nasıl Beslenmeli?

Bir Yüzücü Nasıl Beslenmeli?

Yüzücülerin beslenme şekilleri dönemsel olarak farklılık gösterir. Antrenman olduğu günler, müsabaka günleri ve dinlenme günleri olarak ayrılırlar.

Yüzmede harcanan enerjinin yerine koyulabilmesi ancak sağlıklı bir beslenme ile olur ama kaldı ki sihirli bir beslenme reçetesi de yoktur. Sporcunun renkli sebzeler tüketmesi ve tek yönlü beslenmemesi gerekir. Öğün sayısı konusunda kesinlikle çok tüketim yapılan 3 öğün alışkanlığının yerine vücudun enerji alımının ve tüketiminin rahat dengeleneceği en az 5 öğünle beslenme alışkanlığı kazanılmalıdır.

Antrenman olan bir günde;

– Güçlü bir kahvaltı yapılmalıdır; zeytin, peynir, yumurta, reçel muhakkak tüketilmelidir. Antrenman sabah değilse içecek olarak süt tercih edilmelidir. Ekmek abartılmamalı ve doyum noktasının ne aşağısında kalınmalı ne de tıka basa mide doldurulmalıdır.

– Kahvaltı ve öğle yemeği arasında çok küçük, atıştırmalık bir öğün olmalı. Çocuklar genellikle okulda olduklarından takip edilme konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Bu nedenle güvenilir bir çikolata bar ile bu konuda teşvik edilebilir.

– Öğle yemeğinde protein ve karbonhidrat tüketimi çok önemlidir. Köfte veya tavuk gibi bir protein desteği muhakkak olmalı, olmadığı günlerde yine aynı besin değerine sahip olan yeşil mercimek gibi besinler tercih edilmeli. Ekmek yine abartısız bir şekilde tüketilebilir. Öğle yemeklerinde salata önemli bir yer tutmaktadır. Yine bol renkli bir salata muhakkak olmalıdır. İçecek olarak gazlı içekler kesinlikle tüketilmemelidir. Taze meyve suları hem güç depolarının arttırılması hem de lezzet açısından oldukça doğru bir tercihtir.

– Yine öğle yemeği ile akşam yemeği arasında ara bir öğün olabilir. Burada kuruyemiş, kuru meyve gibi besinlere başvurulabilir.

– Antrenmanın saat 19:00’da olduğu günlerde akşam yemeği en geç saat 18:00’da bitirilmiş olmalıdır. Karbonhidrat ve proteinle karıştırılmış bir öğün olması gerekmektedir. Makarna ya da pilav gibi bir karbonhidrat öğesi kesinlikle bulunmalıdır. Antrenmandan önceki son öğünde salata tüketilmemeli ki antrenman sırasında rahatsızlıkla karşılaşılmasın. İçecek olarak ayran gibi uyku getiren bir içecek olmamalı yine taze meyve suyu, komposto gibi sıvılar tüketilmelidir. Akşam yemeği daha erken alındıysa ve açlık hissi varsa antrenman öncesinde (en az 45 dakika) küçük bir tost yenebilir.

– Antrenman sırasında su kaybını önlemek için çocukların yanında muhakkak su bulundurulmalıdır. En az 50ml’lik su antrenman süresince tüketilmelidir.

– Antrenman sonrasında ilk 20 dakika muz, elma gibi besinler muhakkak yenmelidir. Ufak bir porsiyon olması şartıyla son bir öğün tüketilebilir; ancak bu da yine bir ara öğün çokluğunda olmalıdır. Renkli meyveler tercih edilebilir.

Ayrıca

yüzme ve esneklik,yüzme sporunda esnekliğin önemi

Ataşehir Yüzme Kursu – Yüzme ve Esneklik (2)

yüzme ve esneklik, yüzme kursu, ataşehir yüzme kursu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir