Pazar , Mayıs 15, 2022
AnaSayfa / Faydalı Bilgiler / Başarılı Sporcu Kazanımı İçin Süreç Gelişimi

Başarılı Sporcu Kazanımı İçin Süreç Gelişimi

Birçok spor dalında gerek velilerin gerek antrenörlerin gerekse de tüm ülkemizin sorunu olarak gözüken sporcularımızın belirli bir yaştan sonra sporu bırakmaları konusuna kişinin bireysel gelişimini en iyi şekilde gerçekleştirmesi için yapılan periyotlama ile doğru yol kullanılarak başarıya ulaşılabilir.

Aktif olarak başlama

Yüzme öğrenme, su ortamında ,nefes kontrolü de dahil olmak üzere su ortamında fiziksel bilgilenme, suya batmama, su üzerinde durma ve süzülme, ayak vurma, kol çalıştırma, koordinasyon, birtakım su içerisindeki güvenlik aktivitelerinin öğrenilmesi. Kronolojik yaşlar ; 0-6.

Temel eğitim

Temel eğitim becerilerinin geliştirildiği, erkeklerde 6-9 yaş arası, bayanlarda 5-8 yaş arası 1. seviye çalışma dönemidir. Bu seviyede aktiviteler sonraki aşamaların temelini oluşturmalı ve eğlence temelli olmalıdır. Tüm teknikleri öğrenme ve tekniğin inşa edilmeye başlanması ana hedeftir.

Antrenman yapmayı öğrenme

Kronolojik yaşlar; bayanlarda 8-11, erkeklerde 9-12’dir. Bu büyüme öncesi yükseliş döneminde, branş mekanizmaları konusunda yeterlilik kazanmak adına becerilerin tekrarına ve yavaş yavaş da yarışma becerilerinden olan; çıkış, dönüş ve bitiriş hareketlerinin en iyi şekilde yapılmaya başlanmasına yoğunlaşılır.

Antrenman yapmak için antrenman yapmak

Performans için makinenin inşa edilmesi olarak düşünülebilir. Kronolojik yaşlar; bayanlarda 11-14, erkeklerde 12-15 arasıdır. Antrenman yapmak için antrenman döneminde, aerobik kondisyonun hızlanma çalışmalarıyla ve anaerobik kapasitenin arttırılmasıyla kombine edilmesine vurgu yapılır. Bu periyodda, daha fazla bireysel olarak fitness, doğru ağırlıkların kaldırılma tekniklerinin öğrenilmesi ve çalışılmasına başlanabilir.

Yarışmak için antrenman yapmak

Makineyi optimize etmek! Kronolojik yaşlar; bayanlarda 14-16, erkeklerde 15-18 yaş arası. Yarışmak için antrenman yapmak sürecinde daha fazla antrenman yapılarak fiziksel kondisyona, yarış dereceleri baz alınarak antrenmanlar yapılmasına ve anaerobik sistemin geliştirilmesine devamlı olarak vurgu yapılmalıdır. Bu seviyede yüzücülerin bireysel kuvvetlerinin arttırılması ve branşların mesafeleriyle birlikte seçimi gerçekleştirilir. Çalışmalarda kuvvetin, vücut merkez kuvvetinin arttırılması ve esnekliğin korunmasına devam edilir. Hem ulusal aşık yaş hem de yaş grubu yarışmalarında hedef milli takımla uluslararası müsabakalara katılma için çaba gösterme konusunda tecrübe ve özgüven kazanmadır.

Kazanmak için yarışmak

İki veya üç olimpiyat boyunca süregelen bir katılım başarısının gösterilmesidir.

Yaşam boyu aktif olma

Tüm yaşantı boyunca fiziksel aktivitelerle sağlıklı bir yaşam sürdürme.

Kaynak: Swimming Australia

Vince Raleigh National Youth Coach 2011

Çeviri : Gökhan ZORER

Ayrıca

yüzme ve esneklik,yüzme sporunda esnekliğin önemi

Yüzme ve Esneklik (1)

Belirli bir yüzme stilinde çalışan bir yüzücüden en yüksek verimin sağlanması için öncelikle o yüzücünün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir