Cuma , Temmuz 12, 2024
AnaSayfa / Blog / Yüzme ve Sağlık

Yüzme ve Sağlık

Yüzme Kursu boy uzatır mı?

yüzme kursu, yüzme ve sağlık, ataşehir yüzme kursu, çocuk yüzme kursu, ataşehir çocuk yüzme kursu, ataşehir yetişkin yüzme kursu
Ataşehir Yüzme Kursu

Yüzme çoğu aktiviteye oranla çok daha az tercih edilen bir branş olmuştur. Yaz aylarında yapılan tatilin deniz kıyısında veya havuz kenarında güneşlendikten sonra sıcaktan bunalınca serinlemek için girilen sadece bir sudan ibaret kalır.

Tabi ki yüzme bu şekilde küçümsenen tabirlerle anlatılabilecek bir şey değil, aksine yapılan bütün spor aktivitelerinden çok daha fazla metabolizma güçlendirici ve fiziksel avantaj sağlayıcı özellikleriyle ilk sırada yer alır. Üstelik darbeye bağlı sakatlanma riskinin de olmaması yüzme sporuna olağanüstü bir çekicilik katar.

Bütün bu çekiciliklere ekleyebileceğimiz maddelerden bir diğeri de boyun uzaması özelliğidir. Genetik faktörler elbette ki insan boyunun en önemli belirleyici ögesidir. Ama yüzmenin boy uzatma özelliğine sahip olan tek branş olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik az önce yukarıda belirttiğimiz gibi darbeye bağlı bir sakatlık yaşamadan.

Peki nasıl oluyor bu yüzmenin boy uzatması derseniz hemen açıklayalım;

Öncelikle yüzerken aldığınız vücut duruşunuzun sağladığı avantajlardan başlayalım. Günlük hayatta durduğunuz dik duruş yerine su içerisinde aldığınız yatay duruş sayesinde dik dururken kaybettiğiniz postürünüzün yerine gelmesiyle direkt olarak cm bazında boyunuzun uzamasına yansımasa da size kazandırdığı postür bozukluğunun giderici özelliğiyle sizi dışarıdan bakıldığında daha yapılı gösterir. Bu tanımdan biraz göz aldatmacası gibi anlaşılsa da ileride oluşacak kamburlukları engelliyor olacağından direkt olarak boy kısalmasının önleyicisidir.

Sadece bu değil tabi yüzmenin boya olan etkisi. Az önce bahsettiğimiz vücut duruşu ile su içerisinde veya su üzerinde yer çekiminden sıfıra yakın bir oranda etkilenirsiniz. Böylelikle su dışında dik dururken yer çekiminin etkisiyle sıkışan eklemler yüzerken yer çekiminden etkilenmez. Eklemler arasındaki sıkışmanın gerçekleşmemesini ve doğal olarakta boyunuzun uzamasını sağlar. Yani aslında koşmak, yürümek hatta oturmak bile sizin boyunuzun doğal uzama sürecine olumsuz etkiler. Ancak yapabilecek çokta bir şey yok çünkü doğal yaşam alanımız su değil.

Şüphesiz ki bu saydıklarımızın kazanımı için düzenli ve doğru bir şekilde yüzme aktivitesini yerine getiriyor olmanız gerekli.

Bizler Ataşehir Yüzme Kursu olarak sağlığınızın en iyi gelişimi için gerekli olan süreçte size ihtiyacınıza uygun, doğru eğitim basamaklamasıyla bu kazanımları edinebilmeniz için yardımcı oluyoruz.

Ataşehir yüzme kursunda yüzme bilmeyenler için temel yüzme eğitimi, yüzme bilenler için stil geliştirme ve daha da büyük düşünenler için master yüzme konularında eğitim veriyoruz.

Yüzme kursu konusunda yaşadığınız olumsuz deneyimleri bir kenara bırakıp sizlerin sağlığını, can güvenliğini aynı zamanda eğlenerek eğitim almanızı sağlayarak hizmet veriyoruz.

Temel yüzme eğitimi basmaklaması ile ilgili yazımızı okumak için tıklayın…

Yüzme ve sağlıkla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca

yüzme kursu,ataşehir yüzme kursu,yüzme kursu ataşehir

Yüzme Kursu

Yüzme, kasları çalıştıran, kötü enerjiyi vücuttan uzaklaştıran sağlıklı bir spor türüdür. Suyun insan vücudu üzerindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir