Çarşamba , Mayıs 18, 2022
AnaSayfa / Blog / Ataşehir Yüzme Kursu – Kışın Yüzülür mü?

Ataşehir Yüzme Kursu – Kışın Yüzülür mü?

Ataşehir Yüzme Kursu olarak Sorunun cevabını tek kelime ile verebiliriz ancak önce sebepleriyle birlikte vereceğimiz cevabın altını doldurmak isteriz. Kışın yüzmeye gidersem hasta olabilirim algısı bizi bu yazıyı yazmaya teşvik etti diyebiliriz.

kış aylarında yüzme
kış aylarında yüzme, yüzme kursu, ataşehir yüzme kursu, anadolu yakası yüzme kursları, istanbul yüzme kursu

Yüzmek diyince herkesin aklına yaz ayları, ege sahili yada genelde yaz döneminde açılan aquaparklar gibi yerler hep ilk önce gelir. Ancak yüzmek sadece yaz aylarında insanların tatillerde yaptığı bir aktiviteden çok daha fazlası. Herşeyden önce bir spor aktivitesi ve mükemmel bir egzersiz ve diğer tüm egzersizler gibi uygun ortamı sağladığınızda mevsim farketmez. Hatta yapılamayacağını düşündüğünüz soğuk mevsimlerde diğer sporlara göre daha avantajlı bir şekilde yapabilirsiniz bile.

Bunu anlatırken bahsettiğimiz şey kışın ortasında eksi bilmem kaç derecede Rusya’da buz tutmuş bir göle atlayanları kastetmiyoruz. Daha makul şartlarda kendinize kış için müthiş bir egzersiz seçebilirsiniz.

Buraya kadar yazdıklarımıza göre konu başlığındaki ‘Kışın yüzülür mü?’ sorusunun cevabının bizce ‘Evet’ olduğu çok net zannedersek :).

Ortam ve su sıcaklığının insan bedenine göre ayarlanabildiği bir havuz ömür boyu yapılabilen bu mükemmel spor aktivitesi için uygundur.

Peki bir yüzme kursunda nedir yüzme için bu uygun sıcaklık?

Yüzme Havuzu, ataşehir yüzme havuzu
Yüzme Havuzu

İnsan vücudu 25-26 santigrat derece de yüzebilir. Tabi belli bir süre. Düzenli bir aktivite yapacaksanız ve bu en az 45 dakikadan uzun bir süre su içerisinde kalmanızı gerektiriyorsa ideal su ısısı 27,5-28 santigrat derece olması sizin için yeterlidir. Tabii ideal bir yüzme aktivitesi için yalnızca su ısısı değil aynı zamanda suyun dışının ısısı da oldukça önemli. Bunun içinde dış ısının suyun sıcaklığından 1,5-2 santigrat derece yüksek olması oldukça ideal. Bu ısılar az önce de belirttiğimiz gibi yaptığınız aktivitenin yoğunluğuna göre artı eksi 2 derece ile değişkenlik gösterebilir. Örneğin 2 saat boyunca 5-6 km’lik bir antrenman yapacak bir sporcu için 29 derece üzeri oldukça bunaltıcı bir sıcaklık olabilir.

Diyebilirsiniz ki ben bu ısıda bile yüzemem. Eğer bu ısıda yüzemiyorsanız muhtemelen beslenme düzeninizde bir sorun vardır ve bir doktora gidip kan sayımlarınızı kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü daha sıcak bir suda yüzmek istemeniz soğuk yüzünden hasta olmak istemeyen bir kişi için 30-31 santigrat derecenin üzerindeki bir suda yaşayabilen bazı bakteriler ile çok daha hasta olabilir.

Ataşehir Yüzme Kursu nasıl eğitim vermektedir?

Bizler ataşehir yüzme kursumuzda 4 yaş yüzme bilmeyen gruplardan, 2 saat boyunca 5-6 km antrenman yapan sporculara eğitim verdiğimiz için herkes için ideal olabilecek bir orta derecede eğitimlerimizi yapıyoruz. Genelde havuz ısısı 28,5-29 santigrat derecede, dış ısı ise yine söylediğimiz gibi bunun 2-3 derece fazlası 30-31 derecede oluyor. Ama her zaman hepimizin yaşadığı gibi ilk girerken biraz soğuk ama sonra alışıyorsunuz.

Eğitim danışmanlarımızdan ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Ataşehir yüzme kursunda verdiğimiz yüzme eğitimleriyle ilgili daha fazla fikir sahibi olmak için youtube kanalımızı buradan takip edebilirsiniz.

Ayrıca

yüzme kursu,ataşehir yüzme kursu,yüzme kursu ataşehir

Yüzme Kursu

Yüzme, kasları çalıştıran, kötü enerjiyi vücuttan uzaklaştıran sağlıklı bir spor türüdür. Suyun insan vücudu üzerindeki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir